Kawa
Jakie właściwości lecznicze ma kawa?

Jakie właściwości lecznicze ma kawa?

Kawa ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, gdyż posiada mnóstwo właściwości leczniczych. Dlatego, ziarna kawy to surowiec bardzo ceniony w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. W ziarnach kawy zawarte są substancje, które między innymi, opóźniają procesy starzenia się organizmu.

Jak działa kawa na nasz organizm?

Kawa dzięki zawartości niektórych składników może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zawiera ona polifenole, które mają za zadanie wychwycić wolne rodniki i skutecznie usunąć je z organizmu. Dzięki temu następuje opóźnienie procesów starzenia, zapobieganie chorobom układu krążenia, a także niektórym nowotworom, na przykład pęcherza moczowego.

W ziarnach kawy znajduje się jeden z najbardziej znanych i wysoce cenionych składników, czyli kofeina, która działa pobudzająco na nasz organizm. Krótkotrwale podnosi ciśnienie tętnicze i powoduje przyśpieszenie akcji serca, dzięki temu organizm staje się lepiej dotleniony. Prowadzi to nie tylko do poprawy koncentracji, ale także zaniku uczucia zmęczenia.

Kawa ma również korzystny wpływ na nasz metabolizm, przyśpieszając tym samym przemianę materii i regulując trawienie organizmu. Oprócz tego regularne picie kawy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości cukrzycy typu drugiego, oraz chorób takich jak Parkinson, czy Alzheimer.

Picie kawy polecane jest również osobom, które są na diecie, gdyż zawarty w niej błonnik powoduje uczucie sytości i zmniejsza nasz apetyt, oraz pomaga w pozbyciu się złogów jelitowych. Ponadto kofeina wpływa korzystnie na naszą przemianę materii i przyspiesza spalanie kalorii, co wspomaga odchudzanie. Dlatego, picie tego aromatycznego, gorącego, czarnego napoju, oczywiście w rozsądnych ilościach może nam przynieść same korzyści zdrowotne, więc pora na to, aby podważyć mit, iż picie kawy ma same złe skutki na ludzki organizm.